Hamas'ın Yeni Gözdesi "Aslan Kral"

Hamas'ın Yeni Kahramanı Aslan Kral

 
İlk olarak Hamas nedir ve kimdir sorularına açıklık getirmek gerekiyor. İsrail ve yandaş ülkeleri Hamas’ı terör örgütü gibi göstermeye çalışsalarda Türk Milleti aslında Hamas’ın (Arapça: حماس, Tam adı: حركة المقاومة الاسلامية; Harakat al-Muqawama al-Islamiya, İslami Direniş Hareketi), Filistin Ulusal Yönetimi'nde seçimle belirlenmiş Filistin Parlamentosu'nda çoğunluğu elinde tutan Filistinli paramiliter örgüt ve siyasi parti olduğunu bilmektedir.

Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından 1987 yılında İlk intifadanın(İntifada, hareketlenme, silkinme, harekete geçme gibi anlamlara gelir. Filistinlilerin 1987'de işgalci siyonistlere karşı başlattıkları toplu kıyam bu adla adlandırılmıştır. İnsan kasabı Şaron'un Mescidi Aksa'yı kirletme teşebbüsünde bulunması üzerine 29 Eylül 2000 tarihinde yeniden patlak veren halk hareketi de Aksa İntifadası olarak adlandırıldı.) başlangıcında Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütünün Filistin kanadı olarak kuruldu.

Örgütün kuruluş amacı 1948 öncesi İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni kapsayan topraklarda yeniden Filistin İslam devletini kurmak. Hamas'a verilen finansal desteğin büyük çoğunluğu Suudi Arabistan'dan kaynaklıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre örgüt yurtdışında yaşayan Filistinliler, İran hükümeti ve Arap ülkelerinden gelen yardımlarla finanse edilmektedir

İşte bahsetmiş olduğumuz Filistin İslami Direniş Hareketi olan Hamas, Gazze’yi kimlerden ve nasıl bir ortamdan kurtardığını anlatmak ( ifade etmek) için disneyland çizgi film karakteri olan Aslan Kral ‘ ı seçti.

Hamas’ın televizyon(TV) kanalı olan El Aksa TV’de gösterilen 5 dakikalık çizgi film, Hamas’ın bundan 2 ay önce Gazze Şeridi’nin kontrolünü El Fetih hareketinin elinden almasını konu alıyor.

“İşgal edilmiş Batı Şeria’daki Suç Çetelerine Bir Mesaj” adını taşıyan çizgi filmde, Gazze ile Batı Şeria bölgeleri arasında oturan Aslan Hamas’ı temsil ederken , Gazze’ye saldırarak evleri yakan, camilere ateş açan silahlı ve maskeli fareler ise El Fetih militanlarını temsil etmektedir.

Amerika’nın ve yandaş batılı devletlerin verdiği desteğe değinilen çizgi filmde farelerin başında elinde Amerikan dolarlarını elinde tutan gözlüklü farenin ise El Fetih’in önemli liderlerinden Muhammed Dahlan olduğu ifade ediliyor.

Hamas TV’nin yetkilisi Hazim Şerevi, çizgi filmin televizyonlarda bir kez yayınlandığını ancak daha sonra yayından çekildiğini söyledi. Şerevi, filmin bazı değişiklikler yapılmasının ardından yeniden yayına konacağını kaydetti.
 

Ana Menü


SBS
 

Arapça İçeriğimiz


Arapça TV Kanallar
Arapça Videolar
Arapça Sınavlar
Arapça Hikayeler
Arapça Dersleri
Arapça Kelimeler
Arapça Oyunlar
Arapça Diyaloglar (Günlük Konuşmalar)
Arapça-Türkçe Çeviri Çalışmalarımız
Arapça Hakkında Makaleler