KÜÇÜK KEDİCİK AVLANMAYI ÖĞRENİYOR
 
      Ormanların birinde özgürce ve capcanlı,  küme küme yüzen balıklarla dolu küçük bir nehir vardı. Bu nehrin yakınında ise güzel bir bayan kedi ve küçük oğlunun evi vardı. Bir gün bayan kedi şımarık küçüğünü uykudan uyandırdı ve ona şöyle dedi:

      -  Hadi küçüğüm! Bugün sana avlanmayı öğretmem için nehre gideceğiz. Artık küçük bir çocuk olmadığını annene ispat etmenin zamanı geldi. Ve artık günlük yemeğimizi aramada kendine güvenip annene yardımcı olabilirsin.

      Küçük kedicik nehrin kenarında annesinin yanına oturduğunda ona dikkatli bir şekilde kulak veriyordu. Ve annesi de ona nehirden balığın nasıl yakalanacağını öğretiyordu. Avcının sahip olması gereken en önemli şeyin sabır olduğunu öğrendi.

      Oltasını hazırladı ve annesinin öğrettiği gibi onu suya attı. Avlayacağı balığı hayal ederek biraz bekledi. Aniden döndü ve şeffaf kanatlarıyla uçan bir eşek arısı gördü. Oltasını bıraktı ve neşeyle eşek arısını kovalamayla meşgul oldu. Ancak bir süre sonra canı sıkıldı ve balık avlamada annesine eşlik etmek için nehrin kenarına geri döndü. Annesinin büyük bir balık yakalaması onu şaşırttı ve onu yakalayanın kendisi olmasını diledi. Bu kezde güzel bir kelebek onun yanından geçti ve onu avlanmaktan alıkoydu. Onu kovalamaktan yorulduğu vakit kıyıda annesinin oturduğu yere geri döndü. Annesi birkaç tane balık yakalarken kendisi hiç balık yakalayamadığı için pişmanlık duydu. Küçük kedicik annesine “anneciğim neden ben hiç avlanamadım” diye sorduğu zaman annesi güldü ve ona şöyle dedi:

       -  Eğer bir iş yapmak istiyorsan onda ciddi olman gerek ve bugün sen avlanmanda hiç de ciddi değilsin.

      Küçük kedicik utanmıştı çünkü o görevini düzgün bir şekilde yapmamıştı. Ve annesine işini ciddiyetle ve sabırla yapacağına dair söz verdi. Avlanmaya devam etmek için oturduğunda oltasının hareket ettiğini farkedinceye kadar sabretti ve bekledi. Ve anladı ki balık yemeği yutmuştu. Büyük bir balık titrediği vakit, oltayı yukarıya doğru kuvvetle çekti ve sevinçten bağırarak hızla onu yakaladı. “Anne! Büyük bir balık yakaladım!.”

      Güneş gün batımına yaklaşmadan önce küçük kedicik ve annesi evlerine dönmeliydiler. Yakaladığı büyük balığı taşırken ve annesinin yanında yürürken kendini çok mutlu hissediyordu. Çünkü sonunda işini kendine güvenerek yapabilmişti.

................................................................................

القط الصغير يتعلم الصيد
في إحدى الغابات كان هناك نهر صغير مليء بالأسماك التي تسبح فيه جماعات جماعات.. بكل حرية و نشاط.. و كان بقرب ذالك النهر منزل متواضع لقطة جميلة و ابنها الصغير.. ذات يوم أيقظت القطة صغيرها المدلل و قالت له :
-هيا يا صغيري.. سنذهب اليوم إلى النهر لأعلمك الصيد.. فقد آن الأوان لتثبت لأمك أنك ام تعد صغيرا.. و أنك تستطيع الاعتماد على نفسك.. و مساعدة أمك في التماس طعامنا اليومي..
و عندما جلس القط الصغير بقرب أمه على شاطئ النهر.. كان يصغى إليها باهتمام.. و هي تعلمه كيف يصطاد السمك من النهر.. و قد علم أن الصبر هو أهم ما يجب أن يتحلى به الصياد. جهز صنارته.. و ألقى بها إلى الماء كما علمته أمه.. و انتظر قليلا.. و هو يحلم بالسمكة التي سوف يسطادها..  و فجأة التفت فرأى يعسوبا يرف بجناحيه الشفافين.. فترك صنارة الصيد.. و انشغل بمطاردة اليعسوب بفرح و نشاط.. و لكنه بعد قليل شعر بالملل.. و رجع إلى شاطئ النهر ليشارك أمه في صيد السمك.. و فوجىء هناك بأن أمه اصطادت سمكة كبيرة.. تمنى أن يكون هو الذي اصطادها.. و لكن فراشة جميلة مرت بقربه فشغلته عن الصيد مرة ثانية.. و عندما تعب من مطاردتها، و رجع إلى حيث تجلس الأم على الشاطئ.. شعر بالندم لأنه لم يحصل على أي صيد.. بينما كانت أمه قد اصطادت عدة أسماك.. و عندما بادر القط الصغير بسؤال أمه:

-  لماذا لم احصل على أي صيد يا أمي؟!

ضحكت أمه.. و قالت له:

-  إذا أردت القيام بعمل.. فعليك أن تكون جادا فيه.. و أنت لم تكن جادا في صيدك اليوم.. شعر القط الصغير بالخجل.. لأنه لم يقم بواجبه بشكل صحيح.. و عاهد أمه على أن يقوم بعمله بجدية و صبر.. و عندما جلس ليتابع الصيد.. صبر و انتظر حتى لاحظ صنارته و قد بدأت تتحرك.. فعلم أن سمكة قد ابتلعت الطعم.. فشد الصنارة بقوة نحو الأعلى.. و إذا بها سمكة كبيرة تنتفض.. فأسرع يمسكها.. و هو يصيح من شدة الفرح:

-  أماه! لقد اصطدت سمكة كبيرة..

و قبل أن تميل الشمس إلى المغرب.. كان على القط الصغير و أمه أ، يرجعا إلى البيت.. و عندما حمل السمكة الكبيرة التي اصطادها و مشى بقرب أمه.. كان يشعر بسرور غامر.. لأنه أخيرا استطاع أن يقوم بعمله متعمدا على نفسه..

حكمة القصة
عندما تقوم بعمل لا بد أن تفرغ فيه جهدك لتجني ثماره الطيبة

................................................................................

................................................................................


Ana Menü


SBS
 

Arapça İçeriğimiz


Arapça TV Kanallar
Arapça Videolar
Arapça Sınavlar
Arapça Hikayeler
Arapça Dersleri
Arapça Kelimeler
Arapça Oyunlar
Arapça Diyaloglar (Günlük Konuşmalar)
Arapça-Türkçe Çeviri Çalışmalarımız
Arapça Hakkında Makaleler