BİR AĞACIN GÖZ YAŞLARI

  Arapça Hikaye
 
Hikayenin Orijinalini Burdan Okuyabilirsiniz..(Arapça yazılmış halini)
Bir Ağacın Göz Yaşları , Orijinal Hikayeyi okumak istiyorsanız buraya Tıklamanız yeterli..
 

  

    Öğretmen öğrencilerine sınıfta şöyle dedi: her yıl 21 Aralık’ta kış mevsimi başlar. 21 Mart’ta ilkbahar mevsimi başlar. 21 Haziran’da yaz mevsimi başlar. 23 Eylül’de sonbahar mevsimi başlar. Şimdi, çocuklarım biz senenin mevsimlerinden hangisindeyiz?
    Öğrencilerin birçoğu ellerini kaldırdı. Öğretmen cevap ver Rıdvan dedi. (Rıdvan’da) Öğretmenim biz ilkbahar mevsimindeyiz dedi.
    Öğretmen; evet! Gerçektende biz ilkbahar mevsimindeyiz, öyle ki doğada hayat yeniden başlar, ağaçlar çiçek açar, otlar çıkar ve iyilik çoğalır. Bu nedenle Perşembe günü dinlenme gezintisine çıkacağız. Doğanın ve rengarenk  harika çiçeklerinin güzelliğiyle kendimizi eğlendireceğiz.
    Belirlenmiş günde okulun kapısının önünde büyük bir araba durdu ve öğrenciler uyum içinde ve sessizce bindiler. Araba hareket etti ve güzel çiçekli bir bahçenin önünde durdu. Öğretmen indi ve bahçenin sahibinden izin isteyerek şöyle dedi; arabada 40 öğrenci var, böyle güzel bir bahçede oturma edebini biliyorlar. Belli bir ücret karşılığında burada oturmamıza müsaade   eder misiniz?
    Bahçenin sahibi, dalların koparılmaması,  ağaçlara taş atılmaması ve öğrencilerin oturdukları yerde yemek ve meyve artıklarını bırakmamaları aksine onları bir torbanın içine koyup sonra onu da bizim çöpleri topladığımız bahçenin köşesine koymak şartıyla hiçbir engel yok dedi.
    Öğretmen kabul etti ve öğrencilerine bunu söyledi. İndiler ve halkalar halinde bahçenin bir köşesine oturdular.
    Rıdvan ve Ömer topla oynamak istediler. Ağacın ve ekilmiş şeylerin olmadığı boş bir alana gittiler ve zarar vermeden oynadılar, iyi de yaptılar.
    Yasir ve Ziyad bir ağaca salıncak bağlamak istediler. Büyük eski bir ağaca gidip büyük bir dalda onu bağladılar. Hiçbir şeye zarar vermediler, iyi de yaptılar. Diğerleri de koşmayı ve yarışmayı istediler ve toprak bir tarla yolunda yarıştılar ve bahçeye hiçbir zarar vermediler.
    Yemekten sonra öğrenciler yemek artıklarını torbaların içine koydular ve bazıları bahçenin uzak bir tarafına çöplerin toplandığı yere götürdüler.
    Gezinin bitmesine yakın Velid ve Adnan eğlenerek ve de şakalaşarak yakalamaca oynadılar. Adnan Velid’e vurdu ve kaçtı.  Küçük bir ağacın arkasına sığındı ve iki dalını tuttu. Velid’de onun karşı tarafında onunla karşı karşıya durdu. Velid Adnan’ı kısa bir mücadeleden sonra yakaladı ve zorbalıkla ona saldırdı. Bunun üzerine Adnan çiçekli iki güzel dalı kopardı.
    Öğretmen olağan dışı bir durum olduğunun farkına vardı. Tartışan iki yüksek ses duydu ve sesin kaynağına doğru gitti. Adnan ve Velid’in birbirlerini şakalaşarak tuttuklarını ve yerde kırılmış çiçekli iki dalı gördü. Öğretmen, öğrencilerinin özellikle sahibi olmadıkları bir bahçede oturma terbiyesine sahip olduklarını bildiği halde,  beklemediği bu manzara karşısında çok üzüldü.
    Öğretmen iki öğrenciyi de azarladı. Çiçekli iki dalı koparmakla bahçe sahibine zarar vermişlerdi. Öyle ki bitkinin özü yavaş yavaş döküldü ve sanki ağaç acıdan ağlıyordu.
    Öğretmen Velid ve Adnan’ın hatasının karşılığında bahçe sahibine bir meblağ takdim etti. Kibar bahçe sahibi meblağı reddetti ve dedi ki; bu ağlayan ağaç en önemli iki dalını kaybetti ancak geriye kalan küçük dalları onu hayatta tutacak inşallah. Öğretmen asil çiftçiye teşekkür etti.
    Adnan ve Velid çiftçiden özür dilediler. Bahçe sahibine ve kendilerine acı veren bu zararlı oyundan dolayı üzüldüler.
    Öğretmen ve öğrenciler sevinç keyif ve neşe içinde memleketlerine dönmek üzere arabaya bindiler. Gezilerinden kırılmasaydı lezzetli meyve verecek iki çiçekli dalın kopması hariç iyi hatıralar ve benzerleriyle ayrıldılar.       

Arapça öğrenmek mi istiyorsunuz ? Genel Arapça Gruplarımız için hemen kayıt yaptırın. Erken kayıt fırsatlarını kaçırmayın.


................................................................................

 

Ana Menü


SBS
 

Arapça İçeriğimiz


Arapça TV Kanallar
Arapça Videolar
Arapça Sınavlar
Arapça Hikayeler
Arapça Dersleri
Arapça Kelimeler
Arapça Oyunlar
Arapça Diyaloglar (Günlük Konuşmalar)
Arapça-Türkçe Çeviri Çalışmalarımız
Arapça Hakkında Makaleler