Arapça Nasıl Bir Dildir, ve Nasıl Öğrenilmelidir?

   
  Arapça Nasıl bir dildir ve nasıl öğrenilir        Arapça öğrenimi ile ilgili faydalı  yazılar paylaşmaya devam ediyoruz. Şimdiki  yazımız Hikmet Cücen'in kitabından  alınmıştır. Arapça öğrenimini, yaşanılan  zorlukları ve neler yapılması gerektiği,  gerçekten çok güzel ifade edilmiş. Bizde  sizlere de faydalı olacağı düşüncesi ile  makaleyi sizlere sunuyoruz.
 
       Ülkemizde Arapça öğrenme aşkı gönlüne düşen herkes,   öncelikle Arapça dilbilgisi (sarf-nahiv) öğrenmeye yönlendirilir. O kişiler de büyük bir heyecanla Arapça dilbilgisi kurallarını ezberlemeye başlar. İlk başlarda fiil kalıpları ve çekimleri orijinal ve cazip gelse de bir süre sonra kişi Arapça dilbilgisi kuralları içinde kaybolduğunu hisseder. Ve böylece büyük bir şevkle başlayan Arapça öğrenme sevdası sona erer. Onlar için Arapça, dil olarak öğrenilemeyecek kadar zor, içinden çıkılamayacak kadar karmaşık olarak görülür. Yaşanılan bu başarısızlık insanların içinde acı bir anı olarak kalır. İzleri de çok uzun süre devam edecektir.
 
Büyük bir heyecan içerisinde başlayan Arapça öğrenme isteği, nasıl oluyor da kısa bir sürede yerini umutsuzluğa, öğrenememe kaygısına bırakıyor? Arapça, gerçekten yabancıların öğrenemeyeceği kadar zor bir dil midir? Yoksa nedenlerini başka yerlerde mi aramak gerekir.
 
Arapça nasıl bir dildir ? Her dilin kendine özgü harf, kelime, cümle yapısı ve ifade biçimleri olması kadar doğal ne olabilir ki? Doğal olarak Arapça'nın da kendine özgü bir dil yapısı bulunmaktadır. Ayrıca bunun yanında her dilde olduğu gibi Arapça'nın da bir dil kullanım mantığı bulunmaktadır. Bu, aynı zamanda dilin kültürünün, edebiyatının ve toplumunun düşünme biçiminin de temelini oluşturmaktadır. İşte bu temel mantık yeteri kadar net bir şekilde anlaşılmadıkça öğrenilen her dilbilgisi kuralı, kafalarda biraz daha karmaşaya neden olmakta, disiplinsiz bilgi yığını her bir kural ile kördüğüm haline gelmekte ve başarısızlık bu yumağın içinde kaybolma sonucunu doğurmaktadır. Şunu ifade etmekte fayda görüyorum: Arapça ne zor, ne imkansız, ne de öğrenilmesi uzun zaman isteyen bir dildir.
   
       Matematiksel bir özellik taşıyan Arapça, belirli temel formüller üzerine kuruludur. Bu basit kurallar manzumesi öğrenildikten sonra, asıl önemli olan kelime bilgisine ulaşarak kuralları uygulayabilir hale getirmektir. Ülkemizdeki Arapça dil öğretiminde en büyük eksiğimiz öğrenmek isteyenlerin bu gereksinimlerini karşılayacak materyallerin elimizde bulunmamasıdır. Çevremizde onlarca dilbilgisi kitabı olmasına karşın; hikaye, öykü, roman, tiyatro türlerinde öğrenenin ilgisini çekecek ve bunları anlamasına yardımcı olacak kelime bilgisi ve alıştırmalar bulunan eserler yok denecek kadar azdır. Arapça öğretiminin seviyesini yükseltmek ve kalitesini artırmak için kural merkezli olmaktan ziyade, kelime işlemci ve ifade kalıpları ile cümle biçimlerini öğreten kaynakların artması çok büyük önem kazanmaktadır.
   
     
Çok uygun fiyata kaliteli Arapça eğitim fırsatı kaçırmayın..
   
Ankara ' da Kampanyalı Açıköğretim (AÖF) İlahiyat Arapça Kursu tıklayın.
   

Ana Menü


SBS
 

Arapça İçeriğimiz


Arapça TV Kanallar
Arapça Videolar
Arapça Sınavlar
Arapça Hikayeler
Arapça Dersleri
Arapça Kelimeler
Arapça Oyunlar
Arapça Diyaloglar (Günlük Konuşmalar)
Arapça-Türkçe Çeviri Çalışmalarımız
Arapça Hakkında Makaleler