Nasreddin Hoca Çizgi Filmini İzliyorsunuz

 


  Nasreddin Hoca Kimdir?
   
  Nasrettin Hoca, Sivrihisar Hortu’da doğmuş Akşehir’de vefat etmiştir. Babasının ismi Abdullah Efendi annesininki Sıdıka Hatun’dur.

Sivrihisar’da medrese eğitimi gören Narrettin hoca babasının ölümünden sonra Hortu’ya dönmüş ve imamlık yapmaya başlamıştır. İslam dini ile yaptığı çalışmalar ve aldığı görevlerden dolayı kendisine Nasrettin hoca denilmiştir.

Gayet iyi niyetli, dürüst bir insandır. İyiliği ve doğruluğu anlatışı latifeli bir dille olmuştur. Ayrıca haklın sorunlarını ve o günlerde yaşanan kötü durumu eğlenceli bir şekilde aktarmıştır. Bu uslubu anlatımlarını daha çok kişiye dinletmesine neden olmustur.Çünkü insanlar onun söylediklerini okurken hem gülmüşler hem kendilerini bulmuşlardır.

Ayrıca çok güzel bir kişiliğe sahip olan Hoca’nın anlatımında hem övme hemde güldürme hemde yerme vardır. Halkı daha sonralarda onun mizacıyla konuları anlatmış ve büyük ilgi görmüştür.

Önemli sahsiyetlerden ders alan bilgili, düzgün kişilikli, kendine has güzel usluplu, halkın çok sevdiği bir kişi olan Nasrettin Hoca bütün kesimlere yayılmıştır. Hala da çok sevilen bir fıkra kahramanıdır.

Ana Menü


SBS
 

Arapça İçeriğimiz


Arapça TV Kanallar
Arapça Videolar
Arapça Sınavlar
Arapça Hikayeler
Arapça Dersleri
Arapça Kelimeler
Arapça Oyunlar
Arapça Diyaloglar (Günlük Konuşmalar)
Arapça-Türkçe Çeviri Çalışmalarımız
Arapça Hakkında Makaleler