Müslüman Çocuk Arapça Çizgi Filmi - İsraf

   
 

İsraf

   
 

İSRAF

        Malı faydalı olmayan yerlere dağıtmak israftır.islam dinine göre israf etmek haramdır.

        (İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir.) [Bezzar]

        (Kurtarıcı üç şeyden biri, varlıkta, yoklukta, zenginlikte, fakirlikte, iktisada riayet etmektir.) [Beyheki]

      (İktisat etmek, maişetin yarısıdır.) [Hatib]

      (Tedbirli olmak, geçimin yarısıdır.) [Deylemi]

      (Geçimde iktisat etmek, peygamberliğin yirmide biridir.) [Ebu Davud]

       Eğer dünyada ki insanların ihtiyaçların fazlasını harcamaları önlense dünyada sefalet,açlık,kıtlık,yokluk gibi kavramlar ortadan kalkacaktır.İslam dinini gereği gibi bilip uygulamak israf gibi bir çok dengesizliğin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

       Ancak islamı bilmek tam demek ilk önce ögrenmek sonrasında uygulamak ve daha sonra da etraftaki kişilere anlatmakla gerçekleşir.
Ne israf etmeliyiz ne de cimrilik boyutunda kısmalıyız.

       İsrafın islam dinince doğru kabul edilmemesinin nedenlerinden biri de, mala verilen değerdir. Mal, Allahü teâlânın insanlara lutfundan bağışladığı bir nimettir. sonsuz bir hayatı elde etmek,nifak ile olur.Nifak malın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması demektir.Dünya ve ahiret, mal ile intizam bulur, rahat olur. Hac, cihad sevabı mal ile kazanılır. Bedenin sıhhat, kuvvet bulması, mal ile olur. Başkasına muhtaç olmaktan insanı koruyan maldır. Sadaka vermek, akrabayı dolaşmak, fakirlerin imdadına yetişmek mal ile olur. Mescitler, okullar, hastaneler, yollar, çeşmeler, köprüler yaparak insanlara hizmet de mal ile olur. Peygamber efendimiz (İnsanların en iyisi, onlara faydası çok olanıdır) buyuruyor. (Kudai)

      İnsanlara faydalı olmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıp para kazanmak, nafile ibadet etmekten daha çok sevaptır. Cennetin yüksek derecelerine mal nifak edilerek kavuşmak mümkündür. Malın kıymeti bu kadar fazlayken, onu israf etmek mutlak ölçüde kötüdür.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

      (Allahü teâlâ, bir kuluna mal ve ilim verir. Bu kul da haramlardan kaçınır, akrabasını sevindirir, malından hakkı olanları bilip verir ise, Cennetin yüksek derecesine kavuşur.) [Tirmizi]Ana Menü


SBS
 

Arapça İçeriğimiz


Arapça TV Kanallar
Arapça Videolar
Arapça Sınavlar
Arapça Hikayeler
Arapça Dersleri
Arapça Kelimeler
Arapça Oyunlar
Arapça Diyaloglar (Günlük Konuşmalar)
Arapça-Türkçe Çeviri Çalışmalarımız
Arapça Hakkında Makaleler